Trakya Birlik
Tekirdağ
DOLAR18.0866
EURO17.9891
ALTIN1008.9
Özgür Köker 2

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi Hizmete Açıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi Hizmete Açıldı
Abone ol
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yapımı tamamlanan Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete sunuldu.

Malkara ilçesinin Çınaraltı Mahallesi’nde gerçekleşen törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çınaraltı Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, STK temsilcileri, Malkara mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“DÜNYA ÜZERİNDE BİRÇOK İNSAN GIDA EKSİKLİĞİ NEDENİYLE YATAĞA AÇ GİRİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan gerçekleştirdi. Hacı Aslan konuşmasında, “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde bir takım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara’da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilowatt gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara’nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilowatt saat enerji, yılda da 150 megawatt elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“PROEJE SAYESİNDE MALKARA DAHA DA KALKINACAK”

Hacı Aslan’ın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise, “Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına önemli, güzel bir projenin hizmete açılması münasebetiyle beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile karşılamış olacağız. Malkara Güneş Enerji Sistemi sayesinde Malkara daha da kalkınmış olacak. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile Tekirdağ ve Trakya Bölgesi’nin daha da kalkınması, ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

“TARIM ALANINDA CİDDİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”

Açılış töreninde bir diğer konuşmayı gerçekleştiren Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da “Göreve geldiğimiz günden bu yana Malkara’nın eksikliklerini tamamlayarak ilçemizi marka şehir haline getirdik. Bunun yanında en önemli özelliklerinden biri tarım ve hayvancılık olan Malkara’da üreticilerimize destek olacak ciddi projeleri de hayata geçirdik. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz güneş enerji sistemi de bu projelerin başında geliyor. Bu projeleri Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile omuz omuza vererek yaptık. Malkara’da doğa dostu santraller ile hem ülkemizin enerji açığına çare bulmak hem de ilçemizdeki çiftçilerimize destek vermek istiyoruz.” dedi.

“HİZMETİMİZİN TEKİRDAĞ HALKINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Törende kürsüye son olarak konuşmasını yapmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak davet edildi. Başkan Kadir Albayrak konuşmasında, “Büyükşehir Belediyemizce tarımsal sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla 2016 yılında Çınaraltı Mahallemizde 2 milyon 300 bin TL’lik yatırım ile toplu damla ve yağmurlama sulama sistemini siz değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Açık kanal sisteminde 1.280 dekar sulanırken, kapalı toplu damla sulama sisteminde bu alanı 2.595 dekara çıkardık. Modern sulama teknikleri enerji ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Tarımsal sulamada şebekeden alınan elektrik enerjisinin çok pahalı olması çiftçilerimizi zorlamaktadır. Yapmış olduğumuz güneş enerjisi sistemi, sulama maliyetlerimizi ciddi bir şekilde azaltacaktır. Tarımsal Hizmetler Dairemizce hazırlanan Güneş Enerjisi Sistemi, Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulmuş ve bu proje mali destek programı kapsamında hibe almaya hak kazanmıştır. Söz konusu proje Büyükşehir Belediyemiz, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifinin işbirliğiyle tamamlanmıştır. Burada üretilen enerji, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan abonelik vasıtasıyla ulusal dağıtım ağına aktarılacak ve yılsonunda mahsuplaşma yoluna gidilecektir. Toplu Damla Sulama Sisteminin kurulmasıyla çiftçilerimiz sulama faaliyetlerini daha modern yöntemlerle yapabilecekleri gibi, buğday ve ayçiçeğinin yanı sıra katma ekonomik değeri daha yüksek tarım ürünlerini yetiştirme imkânına kavuşacaktır. Ayrıca yıl içerisinde birden fazla ürün yetiştirilebilecek olması çiftçilerimizin ekonomik gücünü ve tarım alanında istihdam olanaklarını arttıracaktır. Beş temel vizyonumuzdan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kırsal kalkınmaya ve tarım – hayvancılık alanındaki üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra de devam edecek. Toplu Damla Akıtma Sistemi projesinin hayata geçirilmesine verdikleri destekten dolayı Trakya Kalkınma Ajansı’na, proje ortaklarımız, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu hizmetin Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi açılış töreni yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu.

Anahtar Kelimeler:
Başkan Yüksel Güne Marmaracık Mahallesi’nde BaşladıÖnceki Haber

Başkan Yüksel Güne Marmaracık Mahallesi’...

Evciler Mahallesinde Atatürk Anıtı Açılışı GerçekleştiSonraki Haber

Evciler Mahallesinde Atatürk Anıtı Açılı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar