Özgür Köker 1
Tekirdağ
DOLAR29.0343
EURO31.3338
ALTIN1851.6
Serdar Şahin - Çözümleme

Serdar Şahin - Çözümleme

Mail: ssahincorlu@gmail.com

Çorlu Botanik Festivali

Mini bir Rio Karnavalını andıran açılışı ile dikkat çeken Çorlu Botanik Fest adıyla ilk kez düzenlenen festival sona erdi geriye ise Türkiye’de ilk kez karşılaşılan kuyu kebanı kokulu laleler, cağ kebabı kokulu menekşeler, tavuk döner kokulu papatyalar, gözleme kokulu fesleğenler, sucuk kokulu kasımpatılar, buram buram baharat kokulu rant kaldı.

Çorlu Belediyesi paydaşı olduğu festival ile ilgili olarak herhangi bir ödeme yapılmadığını, Çorlu Belediyesi’nin kasasından hiçbir kuruş çıkmadığını belirtti. Ancak bir kamu kurumu olan belediyenin de ortağı olduğu etkinlikten elde edilen gelirin hangi kurum, kişi yada kişilerin kasasına girdiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. İyisiyle kötüsüyle rant söylentileri ile botanik ürünlerden çok kahvaltılıkların, kuruyemişlerin, gözlemelerin, içli köftelerin, tavuk dönerlerin, künefenin yer aldığı ve akılda kaldığı bir yöresel ürünler fuarı geride kaldı.

Esnafın Orion AVM’ye tepkisi

Son 2ayda her biri 10 günlük 3 ayrı yöresel ürünler fuarı düzenleyen ve ilçe dışından getirilen kişilere kurulan çadırlarda tezgah açarak satış yapma izni veren Çorlu’daki Orion Alışveriş Merkezi’ne Çorlu esnafından tepki gecikmedi.

Daha önce izin alınmadan bir yöresel ürünler fuarı açma girişiminde bulunan Orion konunun basında yer alması ve gerekli kurumlardan izin alınmadığının ortaya çıkması yangından mal kaçırırcasına alelacele kurduğu çadırları apar topar kaldırmak zorunda kaldı.

Şehir dışından getirilen esnafa, ziyaretçilerinin kullanımına sunması gereken otoparkı kullandıran bunun için de kira bedeli adı altında ücret alan alışveriş merkezi yönetimi aldığı hatırı sayılır ücreti iade etmemek için yöresel ürünler fuarının kalan günlerini alışveriş merkezi içerisinde tamamlatmıştı.

Yöresel ürünler fuarını yapma ve buradan gelir elde etme konusunda kararlı olan alışveriş merkezi, gereken izinleri daha kolay alabilmek için bu kez kendisine bir paydaş ve kamuoyunun tepki göstermeyeceği bir ortak arayışına girdi. Bu noktada şehrin bölgesel amatör ligde mücadele eden takımı Çorluspor 1947’yi seçen Orion, yöresel ürünler fuarını ikinci kez açmayı başardı. 10 gün açık kalan fuardan yine kira geliri elde eden alışveriş merkezi, boş durmadı ve yeni bir yöresel ürünler fuarı için ortaklığa bu kez Çorlu Belediyesi’ni alarak Çorlu Botanik Fest adıyla bir etkinlik tertiplenmesine öncülük etti ama son tahlilde yine aynı yöresel ürünler fuarını aynı otopark alanında açmayı başardı.

Orion AVM’nin son 2 ayda 3 kez benzer etkinlik tertiplemesi ve katılımcı esnafın Çorlu dışından seçilmesi ilçedeki esnafın da tepkisini arttırdı.

Bu sebeple birkaç esnafın Orion AVM önünden geçen yol üzerinde basın açıklaması yapmak istediğini duyurmasının ardından harekete geçen alışveriş merkezi yönetimi daha önce satın aldığı ancak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararı ile satışı iptal edilen yolda açıklama yapılmasını özel mülk olduğu gerekçesi ile istemedi. Bunun üzerine basın açıklaması için bir araya gelen birkaç esnaf Orion Alışveriş Merkezi’nin karşısında açıklama yaparak durumu protesto etti.

Şimdi Kadir Albayrak düşünsün

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Tekirdağ İl Başkanlığı görevine Mestan Özcan’ın getirilmesinin ardından gözler bir kez daha Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a çevrildi. Zira Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’da belediye başkanlığını AK Parti’nin bir önceki il başkanı Cüneyt Yüksel kazanmış ve Kadir Albayrak’ı daha ilk günden itibaren terletmeye başlamıştı.

Seçim döneminde Kadir Albayrak’ın rakibi olan ve Kadir Albayrak’ı ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olan o zat’ diyerek eleştiren AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan AK Parti Genel Merkezi tarafından Tekirdağ İl Başkanı olarak görevlendirildi.

Kadir Albayrak’a son derece etkili muhalefet yapması beklenen Cüneyt Yüksel ve Mestan Özcan ikilisinin bir arada görevde olması Kadir Albayrak’ı hayli zorlayacağa benziyor. Son derece alıngan olduğu hemen herkesçe bilinen kinayeli tavırlar sergilemek noktasında azami özen gösteren Kadir Albayrak önceki sabah Mestan Özcan’ın sahibi olduğu Özcanlar Restoran’ın önünde fotoğraf çektirmiş ve kendisini tıpkı Mestan Özcan’ın nitelediği gibi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan zat olarak nitelemiş ve kendince nüktedan bir göndermede bulunmuştu. Bakalım önümüzdeki günler Tekirdağ siyasetine neler getirecek. Her ne getirirse getirsin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak için son derece sıcak ve hararetli geçeceğini şimdiden ön görmek zor olmasa gerek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar