Özgür Köker 1
Tekirdağ
DOLAR33.0844
EURO36.085
ALTIN2559.1

Kredi çekerken bunlara dikkat  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kredi çekerken bunlara dikkat  
Abone ol
Kredi çekerken bunlara dikkat
Özgür Köker 2

Kredi çekerken bunlara dikkat

 

Kredi faizleri yükselse de ihtiyacı olanlar kredi kullanmaya devam ediyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Hem daha uyguna kredi çekmek hem de bu süreci güvenli bir şekilde yürütmek için önerilerde bulundu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Buna göre, faiz 500 baz puan artışla yüzde 35’e çıkarıldı. Faizler yeniden arttı ancak ihtiyacı olan vatandaşlar kredi çekmeye devam ediyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, hem kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdı hem de uygun kredi için öneriler sıraladı.

 

Faizleri karşılaştırın


 Her banka farklı faiz oranları ve vade süreleri belirliyor. Bu nedenle kredi çekmeden önce bankaları karşılaştırmakta yarar var. Her kişinin kredi notu farklı olduğundan kulaktan dolma bilgilerle kredi başvurusu yapılmamalı, kişi kendi kredi notuna göre belirlenen faiz oranını araştırmalı. Bankaların sıfır faizli ya da düşük faizli kredi kampanyaları da takip edilebilir. Daha önce müşterisi olunmamış bankalardan kredi alan tüketiciler, yeni müşteriler için uygulanan düşük faizli ve hatta bazen sıfır faizli kredileri kullanabilirler.

 

Ödeme gününe dikkat edin

 

Kredi ödeme gününüzü maaş veya gelir gününüze göre belirlemekte yarar var. Bankanızla konuşarak ödeme gününüzü maaş veya gelirinizin yattığı tarihe denk getirebilirsiniz. Böylece ödeme zamanı geldiğinde taksiti gecikme faizi yansımadan ödeyebilirsiniz.

 

Hayat sigortası ile kredi faizini düşürün

 

Bankalar hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcılarına daha düşük oranda faiz seçenekleri sunabiliyor. Kredi ödeme sürecinde bir vefat durumu halinde bankaya borcunuzun kalmaması için bankanın önerdiği kurumdan sigorta yaptırabilirsiniz. Bu durum hem vefatınız halinde borçlu kalma ihtimalinizi ortadan kaldırır hem de hayat sigortası ile verilen kredinin faiz oranı daha düşüktür.

 

Şifre ve bilgilerinizi paylaşmayın

 

Dijital bankacılık günümüzde çok fazla tercih edilmeye başlandı. Bankaya gitmeden istediğiniz zaman istediğiniz yerde kredi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Ancak bu durum dolandırıcıların da dikkatinden kaçmıyor. Dijital bankacılıkta şifrenizi ve bilgilerinizi sizi telefonla arayarak bilgi isteyen kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. 

 

İnternet adresine dikkat edin

 

Kredi başvurunuzu dijital kanallardan yaparken bankanın kendi internet sitesine doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. Bankanın web adresinin yazılı olduğu yerin sol yanında kilit işaretinin olmasına dikkat edin. Bu işaret, internet sitesinin güvenli bir site olduğu anlamına gelir. Dolandırıcılar bankaların sitelerini taklit edebilirler, sitenin güvenli olduğundan emin olmadan bilgilerinizi paylaşmayın.

 

Gelirinize göre kredi tutarı belirleyin

 

Kredi ihtiyacınız fazla olsa dahi gelirinize uygun tutarda, ödemede zorlanmayacağınız bir miktar belirleyin. Kredi notunuz yüksekse gelirinizin üzerinde bir kredi çekme limiti size sağlanabilir. Ancak gelir-gider dengesini kurarak tutar belirlemekte yarar var. Gelirinizle orantılı şekilde kredi kullanmak kredi notuna da artı olarak yansır. 

 

Kefil olurken dikkat edin

 

Eğer kredi çeken birine kefil olacaksanız bu, güvendiğiniz ve borcu zamanında ödeyeceğine inandığınız biri olmalı. Borçlarının geri ödemesini zamanında ve düzenli olarak yapacak güvenilir kişilere kefil olunması kredi notunu yükseltir. 

 

Birkaç farklı bankadan kredi kullanın

 

İhtiyaç duyduğunuz krediyi tek bir bankadan çekmek yerine birkaç farklı bankadan kullanarak daha düşük faiz ödeyebilirsiniz. Böylece kredi tutarını düşük tutarak çok daha düşük maliyetli kredi kullanabilirsiniz.


Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lösemiyi Yenen Minik Kahramanlar Bir AradaydıÖnceki Haber

Lösemiyi Yenen Minik Kahramanlar Bir Ara...

3-9 Kasım organ bağışı ve nakli haftasıSonraki Haber

3-9 Kasım organ bağışı ve nakli haftası

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar