Özgür Köker 1
Tekirdağ
DOLAR29.0343
EURO31.3338
ALTIN1851.6

Başkan Mestan Özcan: Şov Yapmanıza Asla İzin Vermeyeceğiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Mestan Özcan: Şov Yapmanıza Asla İzin Vermeyeceğiz
Abone ol
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, AK Parti Malkara İlçe Başkanlığında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Özgür Köker 2

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan; "Bugün burada sizlere Malkara ile ilgili birkaç önemli konu başlığını sizlerle paylaşmak istiyoruz, Bildiğiniz üzere dün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası çok önemli açıklamalarda bulundu, özellikle Destek Bizden Gayret Allah’tandır diyerek çiftçilerimizden tek isteğinin bir karış toprağı dahi boş bırakmadan ekmeleri biçmeleri ve üretmeleri olduğunu söyledi ve yeni hasat döneminin de Milletimize ve çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Biliyorsunuz geçen yıl ton başına 1650 lira olan buğday alım fiyatını 2250 liraya, geçen yıl ton başına 1275 lira olan arpa alım fiyatını da 1750 lira olarak açıkladı, tine ton başına hububatta 275 lirayı bakliyatta ise 910 lirayı bulan pirim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır.

 

Tarımın dışında küçük esnafımızı ilgilendiren de çok güzel müjdeler açıklandı,

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiye, internet kafeler, hamamlar, luna parklar gibi işletmelere 5 bin lira destek  ödemesi yapılacak,

Bunun yanı sıra bakım onarım tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhı tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmelerine de 3 bin liralık hibe desteklemesi yapılacak,

Ayrıca bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici minibüsçü, otobüsçüler ve pazarcılar da dahildir.

Salgından etkilenen esnaflara nefes kredisi adı altında kolaylık sağlanacak. 

Bu açıklamalar hükümetimizin ve Sn. Cumhurbaşkanımızın yine milletin yanında olduğunun açık ve net ispatıdır.

Değerli basın mensupları ve canlı yayında bizleri izleyen kıymetli hemşerilerim,  konuşmayı arzu ettiğimiz ikinci konumuz, Malkara ilçemizde ki doğalgaz mevzusudur. Şu anda Malkara ilçemizde doğalgaz verilecek  mahallelerimizin ilki Camiatik Mah. Olacak 2022 yılı sonunda Malkara ilçemizin %80 lik kısmı daha sonra da tüm mahallelerimiz bu konforu yaşayacaklar. Ben burada hükümetimizin Malkara için yapmış olduğu bu yatırma, Belediye Başkanı Ulaş YURDAKUL’un sahip çıkmasına seviniyorum, ancak doğal gaz konusunda geçtiğimiz haftalarda basına vermiş olduğu bir demeçte; Bu hizmeti sanki CHP Malkara belediyesi getirmiş ve millete sunmuş gibi göstermesi abesle iştigaldir.

İlçe belediye başkanı da çok iyi biliyor ki Doğalgaz’ ın yerleşim yerlerine getirilmesi hem hükümet politikası hem hükümet icratıdır .

Doğalgaz ile ilgili Malkara belediyesi yalnızca kazı izinleri vermekle yükümlüdür. Gazı getirmek ve bu konforu insanların hizmetine sunmak, Hükümetin hizmet alanıdır. Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un doğalgazı kendi belediyesi tarafından Malkara’ya getirmiş gibi göstermesi normal, çünkü muhalefetin yalan üzerine kurulmuş politikası herkesin malumu, Muhalefette bir yalan ortaya atılır ve sıkça tekrarlanır, bunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak bu olayda bize bir kez daha göstermiştir ki CHP Malkara Belediye başkanı'nında  iİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOGLU gibi CHP Tekirdağ Milletvekili de  aynı , hepsinin ortak siyaseti,  Genel Başkanları gibi yalan icraatlarda ve yalan üretmede oldukça mahir olduklarını görmekteyiz.

Bu bölgeyi ilgilendiren bir diğer konu ise, zaman zaman gündeme gelen  Tilkidere – Kocadere isimleri ile anılan derelerdeki balık ölümleri ile başlayan çevre problemleridir.

Bu konu  ile ilgili yaşanan sıkıntıyı dile getiren Çimendere Muhtarımız Tolga GÜNGÖR ün veryansını üzerine mal bulmuş mağribi gibi koşarak gelen Muhalefet Milletvekili İlhami Özcan AYGÜN ün  hiç bir araştırma yapmadan popülist söylemler ile hükümetimizi hedef alan açıklamalarda bulunduğunu biliyoruz.

Bu noktaya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum, bu muhalif vekil, her konuda olduğu gibi hiç bir araştırma yapmadan hükmetimizi eleştirmektedir. Şimdi ben ve ekibim önce bu derelerin muhtelif yerlerinden alınan numunelerinin analiz sonuçlarını bir buçuk yıldır laboratuvarlarda incelendiğini biliyoruz.

Şimdi buradaki sorunun ne olduğunu sizlere kısaca tarif etmek istiyorum,  bahsi geçen   derelere MAYBİ ( Malkara Birlik Süt ve Süt Mamulleri A.Ş.) Alaybey, Balabancık, Çimendere, Emirali, Çınarlıdere, Sağlamtaş, Aksaka ve Ballı Mahallelerimizden Endüstriyel ve Evsel atıklar deşarj olmaktadır. Burada  özellikle bu bölgede yaşayan insanların birçoğu derede ki sorunun MAYBİ den kaynaklı olduğunu zannetmektedir.

Bu sebeple ile MAYBİ adlı işletme sık sık şikayet konusu olmaktadır. Bu şikayetler neticesinde Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tam iki yıldır bu işletmeyi haberli habersiz denetlemektedir. Ben Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden bu yapılan analizlerin ve denetlemelerin sonuçlarını öğrendim. İşletmeye ait yapılan denetimler neticesinde;

İşletmeye ait 450 m3 /gün kapasiteli fiziksel, kimyasal ve biyolojik atık su arıtma tesisinin bulunduğu ve çalışır durumda olduğu tespit edilmiştir. Arıtma çamurlarının bertarafa gönderildiği tespit edilmiş ve atıksu  arıtma tesisi çıkışından numune alınarak analize gönderilmiştir.

Ben size şimdi Çevre İl Müdürlüğünden aldığım bilgiyi paylaşmak istiyorum. "Söz konusu işletme Müdürlüğümüzce her yıl atıksu numunesi alınarak denetime tabi tutulmakta olup 2020 yılında beş defa atıksu numunesi alınmak üzere denetlenmiş ve numunelerin tamamı,

Su kirliliği kontrol yönetmeliğinde belirtilen sınır değerleri sağlamıştır. Bununla birlikte  02. 06. 2020 tarihi itibari ile adı geçen işletmenin atıksularını ÇOKAL havzası dışına çıkarması gerektiği, havza dışına çıkarılıncaya kadar ise sürekli atıksu izleme sistemi ile havzaya deşarjının sürekli ve online kontrol edilmesine karar verilmiştir. ÇOKAL havzasında bulunan derelerden alınan numune sonuçlarının incelenmesi ve havzadaki mevcut durum değerlendirildiğinde derelerde zaman zaman meydana gelen kirlilik oluşumlarının, evsel ve endüstriyel baskılardan olduğu görülmekte, mevsimsel değişikliğe bağlı olarak her yıl Mayıs- Haziran aylarında ani sıcaklık değişimlerinde derelerde su sıcaklık seviyesinin  azalması ile birlikte durgu yerlerde renk değişiklikleri ile birlikte ötrafikasyon artmakta ve neticesinde derede ki çözünmüş oksijenin düştüğünden bölüm bölüm balık ölümleri gerçekleştiği görülmektedir.

Barajı ve dereleri etkileyen evsel baskılar ile ilgili olarak ise Müdürlüğümüzce konu her yıl TESKİ Genel Müdürlüğü’ne bildirilmiş olmasına rağmen;

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, (TESKİ Genel Müdürlüğü) tarafından içme suyu temini sağlanan ÇOKAL Barajı havzasında bulunan 13 mahalleden oluşan yerleşim yerlerinin mevcut evsel atıksu kanal hatlarının, köy tüzel kişiliği döneminde yapılmış, eski hatlardan oluştuğu bu sorunun çözümüne yönelik olarak havza koruma alanında kalan yerleşim yerlerine ait atıksuların havza dışına çıkarılmasıyla ilgili projelendirme çalışmalarının  tamamlanarak yatırım programına alındığı  2018 yılında Müdürlüğümüze bildirilmiş, ancak yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atıksuların arttırılarak havza dışına çıkarılmasına yönelik bir çalışma ilgili su ve kanalizasyon idaresi tarafından günümüze kadar yapılmamıştır.

 

Burada yukarıda saydığımız köyden dönen mahallelerin tümünün tüm kanalizasyon atıklarının da ismi geçen derelere arıtılmadan salındığı tespit edilmiştir.

 

Elbette bu mahallelerin kanalizasyon sorumluluğu ve arıtılması meselesi, TESKİ ye ( Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi) dolayısı ile Büyükşehir belediyesine aittir.

 

 12.07.2017 tarihin de vali yardımcısı Suat YILDIZ başkanlığında gerçekleştirilen, “ÇOKAL BARAJ GÖLETİNDE MEYDANA GEBLEN BALIK ÖLÜMLERİ” konulu ve 06 Kasım 2017 tarihli “ İL SU YÖNETİMİ KOORDİNASYONU” toplantılarında söz konusu işletmelerin atık sularının ön arıtım ile TEKİRDAĞ-TESKİ idaresi Genel Müdürlüğüne ait kanalizasyon sistemine bağlanması çalışmalarının 2017-2018 yatırım planına alınacağına ilişkin kararlar alınmıştır.

TESKİ tarafından hazırlanan ve 14.05.2015 tarihli ve 2015/17-18 sayılı TESKİ Genel Kurul Kararı ile onaylanarak yürürlüğe giren içme suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği'be göre kaynak ve yeraltı suyu Havzaları Koruma esasları, kapsamında içme ve kullanma suyu temin edilen su kaynaklarında ve havzasında suların kirlenmesine neden olabilecek faaliyetlere izin verilmemekle birlikte her çeşit atıksuyun havza dışına çıkarılması esas hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) intikal eden şikayetlere de konu olan işletmeden kaynaklanan atıksuların nihai deşarj yerinin içme ve kullanma suyu temin edilen COKAL Barajı olması sebebiyle, Malkara Birlik Süt ve Süt Mamülleri A.Ş.'drn kaynaklanan atıksuların ön arıtım sonrası kanalizasyona bağlantısı ve havza dışına çıkarılması konusunda TESKİ üzerine düşen vazifeyi yerine getirmemiştir.Ayrica TESKİ köylerin kanalizasyon bağlantıları konusunda da geç kalmış bu ödevini yerine getirememistir."

Evet Değerli Hemşehrilerim, kıymetli basın mensuplarımız, Şu anda bu sorunu çok sayıda vidanjör kullanarak çözmeye çalışsada, teknik olarak bunun mümkün olmayacağını hepimiz bilmekteyiz. Burada bir sorun var ve sorunun müsebbibi TESKİ dir. Hal böyle iken Muhalefet Milletvekilinin  Gelip buraya şhow yapması bırakın bir milletvekilini, aklı selim bir insanın yapacağı iş değildir.

AK Parti İl Başkanlığı bu Yalan Siyaseti'ne Sahada asla izin vermeyecektir. Vatandaslarimizi her daim doğru bilgi ile bilgilendirmek bizim aslı görevimizdir, Yalan Siyasetinizle Şov Yapmaniza Asla İzin Vermeyeceğiz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çocukların Bayram Şekerleri Kent Konseyi Kadın MeclisindenÖnceki Haber

Çocukların Bayram Şekerleri Kent Konseyi...

Mayıs Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiSonraki Haber

Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar