17 Temmuz 2019, Çarşamba

Etiyopya’da yatırım fırsatları Çorlu iş dünyasıyla paylaşıldı

Etiyopya’da yatırım fırsatları Çorlu iş dünyasıyla paylaşıldı

Etiyopya Başkonsolosu Wondimu Gezahegn Gebremichale ve Etiyopya Ticaret Ataşesi Hassen Mussa Atiyb,Çorlu TSO tarafından düzenlenen toplantıda Etiyopya’da ki yatırım fırsatlarını Çorlulu iş adamlarıyla paylaştılar.

Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan ile meclis ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, “Türkiye ile Etiyopya arasındaki tarihi ve kültürel bağlar iki ülke ilişkilerinde olumlu rol oynamaktadır. İki ülke arasında karşılıklı olarak gerçekleştirilen birçok üst düzey ziyaret ve bu ziyaretler vesilesiyle imzalanan çeşitli işbirliği anlaşmaları başta tarım, sağlık, güvenlik ve eğitim olmak üzere, birçok alanda iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için önemli zemin hazırlamıştır. Etiyopya ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz her geçen gün gelişmektedir. Muhtelif sektörlerde faaliyet göstermekte olan firmalarımızın Etiyopya pazarına göstermekte oldukları yoğun ilgi neticesinde önümüzdeki yıllarda Etiyopya ile dış ticaretimizin katlanarak artması beklenmektedir. Çorlu TSO olarak üyelerimize özellikle ihracat noktasında katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu kapsamda Afrika ülkeleri ile diyaloğumuzu geliştirme adına önemli çalışmalar başlattık. İki ülke arasında 100 yıldan fazlaya dayanan diplomatik ilişkiler, ekonomik ve ticari ilişkilerle yeni bir boyut kazanmış ve bu gelişmelere eş olarak Nisan 2006’dan beri Türk Hava Yolları’mız Addis-Ababaya doğrudan haftada 7 sefer gerçekleştirmeye başlamıştır. Etiyopya ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ivmesi Cumhurbaşkanımızın 2005 yılını Afrika Yılı ilan etmesiyle artmıştır” dedi.

Noyan; “2003 yılında Etiyopya’da yatırım yapan Türk firması sayısı sadece 1, istihdam edilen kişi sayısı ise 5 iken, 2018 yılında yaklaşık 200 Türk firmasıyla işadamlarımız Etiyopya’daki en büyük özel sektör işvereni konumuna yükselmiştir. 2017 yılı sonu itibariyle doğrudan dış yatırımlarımızın toplam tutarı 3.5 milyar dolara yaklaşmıştır. Etiyopya’da Türk şirketlerimizce yaklaşık 30 bin yerel personele istihdam sağlanmaktadır” diye konuştu.

 

Tarım, Tekstil ve Hayvancılıkta Ciddi Yatırım Fırsatları Bulunmaktadır

Toplantıda konuşan Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan ise, “Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktür gereği daha fazla ihracat ve yatırım yapmamız gerekiyor. Bu süreçte döviz kaybımızı yerine getirmekte ithal ürünlerde son derece etkilidir. Bu noktada Etiyopya büyük bir fırsattır. Zaten 2000’li yıllardan bu yana özellikle bölge sanayicilerimiz, tekstil başta olmak üzere çok ciddi bir ticaret başlamış bulunmaktadır. Etiyopya tarım, tekstil ve hayvancılıkta bize büyük fırsatlar sunmaktadır. Türk yatırımcıları olan ve hızlı büyüyen bir ülkedir. Bizler burada gerçekleşecek sunumu komitelerimize ve üyelerimize iyi bir şekilde aktararak iş birliği fırsatlarını anlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çorlulu işadamlarını ülkelerine yatırım yapmaya ve işbirliğine davet eden Etiyopya Ticaret Ataşesi Hassen Mussa Atiyb ise, “Çorlu potansiyeli yüksek bir yer. Her konuda işbirliği yapabiliriz. Etiyopya, Afrika’nın doğu kıyısında bulunan 100 milyon nüfusa sahip bir ülke. Türkiye ile arasında stratejik bir konumu da var. Etiyopya aynı zamanda, uluslararası bir organizasyon merkezi durumundadır. Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomi olan ülkemiz aynı zamanda, yabancı yatırımcılara olağanüstü fırsatlar sunmaktadır. Ülkemize yapacağınız yatırımlar her iki tarafa da katma değer sağlayacaktır. Etiyopya, Çok Yönlü Yatırım Teminat Ajansı’na ev sahipliği yapmaktadır. Aralarında Türkiye’de dahil olmak üzere 30 ülkeyle iki taraflı yatırım teşvik koruma anlaşmalarını sonuçlandırmıştır. Ülkemizde yatırım yapan yabancı yatırımcılar sermaye mallarını gümrüksüz sokabiliyor. Üretim yapacaklar kapasitelerini bir yere getirene kadar bir ila dokuz yıl arası vergi tatili sağlayabiliyor. Hammadde ülkemizde yoksa vergi muafiyetiyle getirebiliyorsunuz. Devletimiz, yüzde 50 sermayenize destek veriyor. Devletimiz ayrıca, ihracat yaparken de ihracat kredisine destek sağlıyor. Özellikle mobilya, tekstil, tarımsal ürünler, tarımsal sanayi, ilaç sanayi, deri ve deri ürünleri sanayi, inşaat malzemeleri üretimi, kimyasal ve plastik üretim sanayi konularında ülkemize yatırım yapabilirsiniz. Türkiye özellikle inşaat konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Bu konuda sizlerin tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz. Ülkemize yatırım yaparsanız, rekabetçi yatırım teşvikleri, makro ekonomik istikrar, basit yatırım prosedürleri, bol, ucuz ve eğitimli iş gücü gibi bir çok fırsattan yararlanabilirsiniz.” dedi.

Toplantı karşılıklı soru – cevap şeklinde sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Etiyopya Çorlu iş dünyası

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket

Ne Tür Haberleri Okumayı Seviyorsunuz?

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

BASINDA BUGÜN

TÜM GAZETELER